AKTUÁLNĚ / Ekologie

V Třinci zachránili téměř 6 tun stromečků před skládkováním

Třinec

Začátkem února skončil v Třinci svoz vánočních stromečků. Pracovníci odpadové společnosti SMOLO CZ ze stanovišť kontejnerů sebrali a svezli necelých šest tun jehličnanů. Firma je ve vlastní kompostárně zpracovává na dřevní štěpku. Po smíchání s bioodpadem slouží k výrobě kompostu.

Hmota prochází v kompostárně díky působení mikroorganismů samovolným zahříváním až na 78 °C. My zajišťujeme a udržujeme v zakládkách předepsanou vlhkost a pravidelné provzdušňování, které zaručí mikrobiální nezávadnost kompostu a zabrání klíčivosti semen plevelů. Hmota takto fermentuje 6 až 8 týdnů, dozrávání pak trvá 3 až 4 měsíce,“ říká vedoucí sběrného dvora SMOLO CZ Petr Klus s tím, že celková roční kapacita kompostárny je 8 400 tun. Zpracovává se tu především pokosená tráva, listí, větve a rostlinné zbytky ze zahrádek a domácností dodávané prostřednictvím městského systému sběru bioodpadů, z údržby veřejné zeleně nebo ze sběrných dvorů.

Kompost si odebírají obce, zahradnictví, ale jezdí si pro něj i občané z širokého okolí. „Letošní zima je mírnějšího charakteru a je vidět, že lidé proto již více myslí na jarní sezónu. Zahrádkáři k nám začali jezdi pro kompost už začátkem února, obvykle je to tak měsíc později,“ doplnil Klus.

Autor / zdroj: Dorota Havlíková


 
Autor / zdroj foto: Dorota Havlíková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.