AKTUÁLNĚ / Ekologie

Lesopark Na Panském v Bohumíně je Komunálním projektem roku 2022
Lesopark Na Panském 
Autor / zdroj foto: Jana Končítková

Bohumín

Lesopark Na Panském, který město loni vybudovalo za dálničním přivaděčem směrem na Novou Ves, získal celostátní titul Komunální projekt roku 2022. Ocenění převzal v úterý 13. září odpoledne v pražském Obecním domě starosta Bohumína Petr Vícha.

Osmého ročníku soutěže se letos zúčastnilo 88 projektů z celé republiky, porota je rozdělila do devíti kategorií podle jejich zaměření. Bohumínský lesopark vydobyl vítězství v kategorii ekologický projekt. „Jsem přesvědčen, že si titul zaslouží. Myšlenka na jeho vznik je stará už řadu let a za jejím zhmotněním do finální podoby stojí roky práce řady lidí. Díky vytrvalosti a také spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajinyse nám podařilo vytvořit v Bohumíně zelenou oázu, která bude růst a dospívat společně s našimi dětmi a vnuky. Právě pro ně jsme lesopark budovali a teprve oni docení jeho význam. Stromům nějaký čas potrvá, než vyrostou a vytvoří po parku Petra Bezruče druhou zelenou plíci města,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Lesopark vznikl na ploše o rozloze třinácti hektarů a jeho základ tvoří jedenáct tůní různých tvarů a dvě umělá návrší. Celý areál doplnilo dva a půl tisíce stromů a patnáct set keřů. Terénní a stavební práce stály 18 milionů korun, více než polovinu nákladů pokryla dotace z Operačního programu Životní prostředí. Bohumín využil prostřednictvím kotlíkových půjček i dotaci ze Státního fondu životního prostředí ve výši jednoho milionu korun.

V přírodním areálu se během posledních měsíců zabydlely desítky druhů živočichů a lidé si zvykli využívat lokalitu k procházkám či běhání. Dominantou lesoparku je jeho největší tůně s dřevěným molem. „Vznik nové přírodní lokality si přáli sami obyvatelé města. Když jsme před pěti lety oslovili Bohumíňáky s velkou investiční anketou o plánovaných aktivitách, projekt na výstavbu lesoparku skončil v první pětici. Právě proto jsme se do něj pustili a i přes určitá úskalí se nám jej podařilo loni dokončit,“ doplnil starosta.

Jak připomněl, v soutěži Komunální projekt roku uspěl Bohumín už potřetí. Svou vítěznou premiéru si odbyl v roce 2015 s projektem Baby taxi, ocenění získal i v roce 2018 s naučnou stezkou po stavbách z červených cihel. Kromě umělecky ztvárněného „dobrého“ srdce v podobě skleněné sošky převzal starosta města v Praze i šek na dvacet tisíc korun.

„Smyslem soutěže o nejlepší realizovaný projekt na úrovni územní samosprávy je poukázat na díla, která zlepšila fungování obcí a měst i život jejich obyvatel a jež mohou být inspirací také pro další místní samosprávy v celé republice,“ uvedl za organizátory Ivan Ryšavý, šéfredaktor časopisu Moderní obec. Právě toto periodikum společně s vydavatelstvím Profi Press soutěž za podpory Svazu měst a obcí ČR a Sdružení místních samospráv ČR pořádá. Záštitu nad soutěží převzal ministr pro místní rozvoj ČR Ivan Bartoš.

Autor / zdroj: Jana Končítková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.