AKTUÁLNĚ / Politika

13.9.2010

KSČM chce v Ostravě hromadnou dopravu zdarma

OSTRAVA

Zrušit placení v dopravních prostředcích MHD jako řešení vedoucí ke zlepšení ovzduší v Ostravě navrhuje ostravský lídr komunistů pro komunální volby Martin Juroška.

"Individuální doprava se podílí na znečištění ovzduší ve městě z třiceti procent. Zavedení bezplatné městské hromadné dopravy toto procento výrazně sníží. Zkušenosti v zahraničí ukazují, že efekt toto opatření má. Bezplatná doprava pomůže také zvýšit zaměstnanost u nízkopříjmových lidí, kteří tak ušetří za dojíždění na druhý konec města," řekl Juroška a dodal, že ostravskou MHD jezdí po každoročním zdražování stále méně cestujicích a peníze na dopravu tak město vydává stále méně efektivně. "Výdaje města na bezplatnou dopravu by se zvýšily o 300 až 350 milionů korun," vyčíslil Juroška.

Další navrhovanou změnou v městské dopravě je podle Jurošky obnova vozového parku. "Budeme prosazovat přechod na ekologicky výhodnější stlačený zemní plyn, kdy se navíc motory vozidel tak neopotřebovávají," doplnil.

Komunisté se také budou snažit o změny v bytové politice. "Chceme, aby nájemní byty vlastnila obec nebo město. Od 80. let se bytová výstavba výrazně zpomalila a nájmy se tlačí nahoru. Máme takovou vizi, že by se žadatelům o byt poskytovaly úvěry, které by se městu v platbách za nájem vrátily," nastínil Juroška.

Vysokoškolský asistent Martin Juroška (34) z Ostravy-Michálkovic je na politické scéně od roku 2006 jako zastupitel obce, v minulosti nebyl členem žádné jiné politické strany či hnutí.

Nyní vládne na ostravské radnici koalice ČSSD a ODS. Strana primátora Petra Kajnara (ČSSD) má v pětapadesáti¬členném zastupitelstvu osmnáct lidí. Občanští demokraté, které před čtyřmi lety vedl jako lídr současný náměstek primátora Lukáš Ženatý, mají čtyřiadvacet zastupitelů. V opozici jsou dnes KSČM a KDU-ČSL. Komunisté získali před čtyřmi lety deset zastupitelů, lidovci tři.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Poplatky za odpad a psy zůstávají ve Frýdku-Místku stejné

Vedení města Frýdku-Místku se shodlo na zachování výše poplatků za odpad a psy. Poplatek za komunální odpad je neměnný od roku 2007 a v roce 2016 od n

Post

Mandrage odstartují nový rok klubovým turné. Nevšední koncerty odehrají ve dvanácti městech

Úspěšná česká kapela Mandrage se po několika letech vrací z velkých festivalových pódií a koncertních sálů zpátky do klubů.

Post

V roce 2018 se ve frýdecké porodnici narodilo 1091 dětí

V loňském roce v Nemocnici ve Frýdku-Místku přišlo na svět celkem 1091 dětí, z toho pětkrát se narodila dvojčata. Chlapců se loni narodilo mnohem více

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA