KULTURA / Festivaly

Popis: Festival Souznění v Kozlovicích.
Festival Souznění v Kozlovicích.
Autor / zdroj: Jan Smekal
5.12.2019

Festival Souznění nabídne exkluzivní program

OSTRAVA / FRÝDEK-MÍSTEK / KUNČICE POD ONDŘEJNÍKEM / KOZLOVICE / FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM

Nečekaná programová překvapení chystá letošní ročník jinak tradičního Mezinárodního festivalu Souznění. Nabídne více než 400 hudebníků, zpěváků, tanečníků a účinkujících různých žánrů. K největším novinkám, které festivaloví nestoři připravili pro předvánoční čas od 12. do 15. prosince, patří například angažování frontmana kapely Lake Malawi Alberta Černého, kterého publikum zná i z jeho předchozího úspěšného projektu Charlie Straight.

Lake Malawi za sebou mají pres 300 koncertů v Česku, Polsku, Velká Británii, Rakousku a na Slovensku. Vystupovali na britském The Great Escape Festival v Brigtonu, znají je návštěvníci Colour of Ostrava i Rock for People. Úspěšně reprezentovali ČR na Eurovision letos v Izraeli, odkud je v TV přenosu sledovalo zhruba 200 milionů diváků po celém světě. Nikdy ale nebyli hosty Souznění. To jsme se letos rozhodli změnit a naštěstí jsme se s Albertem Černým rychle shodli, že přesahy žánrů jsou nám oběma blízké. Proto se Albert sám objeví v programu galakoncertu,“ říká dramaturg a ředitel MF Souznění Zdeněk Tofel.

Tím ale výčet zajímavostí už 21. ročníku festivalu nekončí. Mnohé jistě potěší spojení pěveckých hvězd, jakými jsou Ondřej Ruml, Hana Fialová, Lenka Szabó Hrůzová nebo Fernando Saunders, do jediného programu již zmíněného velkoryse pojatého galakoncertu, který se uskuteční na závěr celého Souznění ve Frenštátě pod Radhoštěm. Vedení doprovodných orchestrů a kapel se ujmou dirigent Matěj Voda a hráč na klávesy, dramaturg, autor scénáře galakoncertu Jaromír Kračmer. „Všechny nás svedla dohromady, řekl bych, úcta k legendám, a tak si zahrajeme Beatles, jejichž legendární poslední album Abbey Road vyšlo před 50 lety,“ uvedl Z. Tofel.

Premiéru bude mít na letošním Souznění také Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava, na které vyrostli umělci působící v Cirku La Putyka, divadle Husa na provázku, hvězdy televizních pohádek, jakou je Kamila Janovičová – hlavní postava Tajemství staré bambitky nebo dnes už mezinárodně uznávaná pěvkyně Pavla Flámová, absolventka Schole Cantorum Basiliensis ve Švýcarsku.

„I když je náš festival více žánrový, velký prostor má přirozeně etnická hudba, chcete-li folklor. Z neprobádaného světa etnické hudby se letos na Souznění poprvé objeví vynikající korsický soubor Meridianu, spíše vokálně-instrumentální kvartet, který čerpá z bohaté historie své země, opírá se o kulturní dědictví francouzské Korsiky a usiluje o zachování autentičnosti starého korsického zpěvu,“ upozornil šéf festivalu Tofel.

Souznění bude ve svátečním čase nabízet adventní a duchovní hudbu, jakou produkují Musica figuralis a Ensemble Versus, vánoční zvyky, koledy, bohaté lidové tradice i písně s religiózní tématikou v podání Musicy Folklorica, souborů Baldrián, Valášek, Ostravica, Valašský vojvoda, slovenské Gajdošské ľudové hudby Beskyd a mnohých dalších. K tomu jako obvykle atmosféru doplní umělecká řemesla i chutná gastronomie.

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel začne ve čtvrtek 12. prosince ve Frýdku-Místku v kostele svatých Jana a Pavla chrámovou a duchovní hudbou, kde mimo jiné vystoupí i hvězdný barytonista Tomáš Král. V pátek se Souznění přesune do Kunčic pod Ondřejníkem, kde bude sál restaurace Huťařství patřit především Haně Fialové, nositelce Ceny Thálie v kategorii opereta – muzikál.

Třetí festivalový den (14. 12.) bude vyhrazen Kozlovicím. Tam zavítají zahraniční hosté a také domácí kulturní dědictví v podobě tanečníků Ověnžoku (Owiynziok), svérázného horalského tance ze slezsko-polsko-slovenského pomezí.

V neděli pak festival zavítá do Ostravy – Mariánských Hor a v podvečer vyvrcholí zmíněným galakoncertem ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Autor / zdroj: Eva Kijonková

DALŠÍ ČLÁNKY

Testování dobrovolníků na protilátky proti koronaviru ukončeno

Na začátku května spustil Moravskoslezský kraj testování na nový typ koronaviru. Jeho cílem bylo ověřit promořenost obyvatel na jeho reprezentativním

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Frýdecko-místecký hospic může díky daru Nadace ČEZ i v době koronaviru přijímat pacienty s tracheostomií

Hospic Frýdek-Místek získal od Nadace ČEZ v rámci krizového grantu 50 tisíc korun na nákup sterilizátoru vzduchu.

DNES SE STALO

HISTORIE28. května 1310

princezna Eliška Přemyslovna uprchla v přestrojení za stařenu z Pražského hradu.

ZDRAVOTNICTVÍ28. května 1934

v Kanadě se narodila první paterčata, která přežila dětství.

SPORT28. května 2002

čeští fotbalisté do 21 let získali ve Švýcarsku titul mistrů Evropy.

POZVÁNKA OBRAZEM