AKTUÁLNĚ / Doprava

Stavba obchvatu Frýdku-Místku by mohla začít koncem roku

FRÝDEK-MÍSTEK

Stavba obchvatu Frýdku-Místku by mohla začít koncem roku. Kvůli zásahu do nivy Morávky v současnosti řeší pražskou soud a Krajský soud v Ostravě dvě žaloby, které podalo ekologické sdružení Beskydčan.

Prioritou sdružení Iniciativa obchvat Frýdku-Místku, které vzniklo v dubnu loňského roku, je vybudování obchvatu kolem města, kterým denně projede na 40 tisíc aut. Proti schválené, takzvané jižní variantě obchvatu, se ale postavily ekologické iniciativy, protože její trasa zasahuje do nivy řeky Morávky, která je zahrnuta do chráněného území Natura. "Snažili jsme se s představiteli ekologických sdružení jednat. S těmi, kterým jde opravdu o životní prostředí, bychom se nejspíše dohodli, protože i my hledáme varianty řešení co nejšetrnější ke krajině. Ale pokud jsou ekologické argumenty jen zástupné, a ve skutečnosti jde jen o majetkové zájmy některých jednotlivců, tak dohoda není možná," řekl místopředseda sdružení Pavel Vítek, dlouholetý šéf stavební firmy ODS - Dopravní stavby Ostrava. Dodal, že v současnosti navrhovaná varianta zasahuje do okrajových částí chráněného území asi 300 metrů. "Pokud bychom na tlak ekologů ustoupili a začali připravovat severní variantu obchvatu, nejenže by se stavba o mnoho let zpozdila, ale dostali bychom se záhy do stejně neřešitelné situace. Severní obchvat totiž zase vede chráněnou oblastí řeky Ostravice," upozornil Vítek.

Kvůli zásahu do nivy Morávky v současnosti řeší pražskou soud a Krajský soud v Ostravě dvě žaloby, které podalo ekologické sdružení Beskydčan. Vykupovat pozemky se ale už od letošního léta mohou. "V této chvíli už máme vykoupeno přes 60 procent pozemků. Tam, kde přímo na trase obchvatu nebylo možné se s vlastníky dohodnout, začnou v nejbližších dnech vyvlastňovací řízení," řekl ředitel severomoravské správy Ředitelství silnic a dálnic Lubomír Hybl. Podle něj bude teprve na přelomu let 2009 a 2010 možné žádat o stavební povolení. "V této chvíli máme na výkupy k dispozici kolem 120 milionů korun, podle našich dohadů by to mělo stačit. Jak to ale bude vypadat s financování samotné stavby, si zatím netroufám odhadnout," uvedl Hybl.

Náměstek primátora Frýdku-Místku Michal Pobucký (ČSSD) také předpokládá, že stavba začne na přelomu roku. "U dvou etap, tedy na trase mezi Rychalticemi a Frýdkem-Místkem a na trase spojnice mezi silnicemi R 56 a R 48, jsme už vykoupili 90 procent pozemků. Pokud začal proces vyvlastňování, vesměs jsme se s majiteli dohodli na postupu. Například když chtěli prodat nějaký zbytek parcely, který už Ředitelství silnic a dálnic nepotřebovalo a tudíž ho nemohlo koupit, odkoupilo ho město. Nebo když vlastník nemovitosti chtěl parcely směnit za jiné vhodné k postavení nového domu," uvedl příklady Pobucký s tím, že předpokládá podobný postup i u třetí etapy, tedy samotného obchvatu. Město se podle jeho slov v Iniciativě obchvat Frýdek-Místek angažuje od počátku. Zatím ale není členem, čeká se jen na schválení zastupitelstvem města, k němuž by mělo dojít v dubnu. Zakládající členové iniciativy ovšem loni město ostře kritizovali za liknavý postup v případě obchvatu.

"Naše sdružení se do budoucna chce věnovat i pomoci dalším stavbám silnic, které se na něčem zadrhly. Spolupracujeme s podobnými sdruženími a vzájemně se učíme, jak se dá postupovat," uvedl Sehoř s tím, že podporu budou nejspíše potřebovat stavby prodloužené Rudné i D47 z Bohumína na polskou hranici.


Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.