KULTURA / Knihy

Příběhy Aleše Dostála v podání Norberta Lichého
 
Autor / zdroj foto: Archiv pořadatele

Vrbno pod Pradědem

Zážitky Aleše Dostála v Jeseníkách se staly inspiraci k některým jeho povídkám. Posluchačům ve Vrbně je přečte oblíbený herec Norbert Lichý ve středu 14. prosince od 17 hodin ve Střeše.

Absolvent lesního inženýrství na brněnské lesnické fakultě Aleš Dostál, rodák z Ostravy (1946), nastoupil po škole a po nezbytné vojenské službě do svého prvního zaměstnání jako lesní technik na Lesní závod v Karlovicích v roce 1970 a strávil zde tři roky. Pak profesně přesídlil do Javorníku a Vítkova.  Ale přesto se krátká doba strávená v Jeseníkách stala silnou inspirací pro jeho literární tvorbu a zážitky z našich hor se proměnily v náměty povídek.

Svou první knihu Řeky pramení v horách vydal Dostál v roce 1981. Pak následovalo Ještě jednou se nebát (1985) a Povahou neodpovídá předpisům (1988). Poté následovala dlouhá třiadvacetiletá pauza. V roce 2011 se Dostál vrací na literární scénu s knihou Velikonoční jelen a příběhy loveckých psů.  A vypadá to, že si dlouhou přestávku hodlá náležitě vynahradit. Během jedenácti let, do roku 2022 vydal třináct knih, z toho jedna byla druhým upraveným vydáním jeho literární prvotiny Řeky pramení v horách.

Aleš Dostál je nejen lesák, myslivec a chovatel psů, ale také spisovatel. Co bylo dřív a co je to hlavní? Tak jako u mnoha jiných se vše vzájemně proplétá a jedno je inspirací a zdrojem pro druhé.

Do Vrbna pod Pradědem se Aleš Dostál přijede ve středu 14. prosince představit hlavně jako spisovatel, jeho povídky mají vtip, hravost, autenticitu prožitku i nečekanou pointu.

A Dostálovy povídky i pěkně zní. Svým nezaměnitelným hlasem je vrbenským posluchačům přijede přečíst ostravský herec Norbert Lichý. Oba spojuje vzájemné přátelství. Třeba některý z pánů prozradí, jak se poznali a co je spojuje. Vedle čtení povídek a povídání o literární tvorbě a zdrojích inspirace bude prostor i pro otázky z publika. Na akci budou Dostálovy knihy na prodej, zájemci si je budou moci nechat i podepsat. Čas bude také na hudební vystoupení, několik krátkých skladeb zahraje na housle v doprovodném programu Agáta Zahrádková.

Dílo Aleše Dostála

Řeky pramení v horách, Profil 1981
Ještě jednou se nebát, Profil 1985
Povahou neodpovídá předpisům, Profil 1988
Velikonoční jelen a příběhy loveckých psů, Beletris 2011
Bílá daněla, Akcent 2012
Lovy s Dianou, Akcent 2013
Řeky pramení v horách, (2. upravené vydání), Akcent 2014
Nejen o psech, Columbus 2014
Za všechno mohou jeleni, Akcent 2015
Pytlácké povídky, Knižní klub 2017
Trofeje a ztráty, Knižní klub 2018
Všichni psi mého života, Klika 2019
Na tý louce zelený, Euromedia 2020
Když prší jehličí, Brána 2021
Válka s vlky Euromedia 2022
Daňky hlava nebolí Euromedia 2022

Norber Lichý

Poprvé se objevil na divadelní scéně Divadla Petra Bezruče v Ostravě ve svých devíti letech. Dnes, po necelých padesáti letech (narozen 1964) je to jeho domovská scéna (od roku 1987) a Ostravě zůstává věrný. Ztvárnil desítky televizních, filmových a divadelních rolí. Je ale také hudební skladatel, jeho jméno lze nalézt u autorství filmové a scénické hudby. Za roli Mendela Singera ve hře Job (autor Joseph Roth) v ostravském Divadle Petra Bezruče získal v roce 2009 prestižní divadelní Cenu Thálie v oboru činohra. Na podzim roku 2016 zvítězil v jubilejním 20. ročníku divácké ankety Týdeníku Rozhlas za nejpopulárnější herecké výkony Neviditelný herec, za četbu z románu Motýlek.

Autor / zdroj: Dalibor Otáhal

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
elektrikariostrava.cz
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.