AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Urologové otevírají v lednu své ambulance
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Envato Elements

Desítky urologů po celé republice otevřou v týdnu od 24. ledna své ambulance a nabídnou mužům vyšetření prostaty. Chtějí tak zachytit nebezpečnou nemoc – rakovinu prostaty, na kterou v Česku ročně zemře kolem 1 500 mužů. Urologové říkají, že by velkou část z nich mohli zachránit, kdyby se u nich nádor odhalil včas. Dny otevřených ambulancí, které organizuje Česká urologická společnost, budou trvat do pátku 28. ledna.

Akce je určena všem, kteří trpí urologickými obtížemi a zatím nenašli odvahu vyhledat odbornou pomoc. „K návštěvě bych chtěl povzbudit zejména muže mezi 50 a 70 lety, kteří zatím nebyli na vyšetření prostaty. Dále pak všechny, koho trápí jakékoli potíže jako obtížné nebo časté močení, slabý přerušovaný proud nebo únik moči,“ říká prof. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., MBA, předseda České urologické společnosti (ČUS) ČLS JEP. Lékaři se v rámci Dnů otevřených ambulancí pokusí mimo jiné odhalit případy počínající rakoviny prostaty. Tuto diagnózu si totiž každoročně vyslechne přibližně 8 000 mužů. Pokročilou fázi onemocnění objeví urologové až u 20 % z nich. „Rakovina prostaty je mimořádně zákeřná proto, že se zpočátku neprojevuje a v těle může růst řadu let bez povšimnutí. Počáteční stadia mají často podobné příznaky jako zvětšená prostata a smrtelnou nemoc odhalí pouze odborné vyšetření,“ přibližuje primář urologické kliniky FN Královské Vinohrady MUDr. Petr Klézl Ph.D., MBA, který je současně vedoucí lékař Urologie Ukrajinská v Praze. Mezi příznaky, které by měly muže upozornit na nutnost návštěvy u urologa, patří kromě obtíží s močením také přítomnost krve v moči, bolestivá ejakulace nebo potíže s erekcí. „Muži často vyšetření odkládají ať už z důvodu studu, nebo pro obavy z mýtů, které panují kolem urologického vyšetření a možných komplikací chirurgické léčby nemocí prostaty. Je třeba zdůraznit, že při včasně zachyceném nádoru prostaty může být samotná léčba pomocí moderních chirurgických metod dostačující a navíc výskyt komplikací po léčbě je nižší, než tomu bylo dříve,“ vysvětluje uroložka MUDr. Jitka Kuncová, Ph.D., FEBU. Ke zjištění nádoru lékaři používají takzvaný PSA test, který mapuje hladinu prostatického specifického antigenu, a vyšetření konečníku. Pokud se u muže rakovina prostaty potvrdí, pak v časných stadiích urologové nádor operují, většinou roboticky nebo laparoskopicky.

Do Dnů otevřených ambulancí se zapojí 37 urologických pracovišť po celé České republice. Seznam ordinací najdou zájemci na webu České urologické společnosti. Urologové usilují také o zavedení plošného screeningu rakoviny prostaty. V závěru loňského roku spustili pilotní projekt, v němž se pokouší zjistit, jak nejlépe zachytit ty, jichž by se nádor mohl týkat a vážně je ohrozit. Výzkumu se účastní tisíce mužů, zdravotní pojišťovna, část praktických lékařů a vybrané laboratoře. „Přestože jsou u nás čísla nemocných dlouhodobě vysoká, není bohužel prevence karcinomu prostaty součástí žádných preventivních prohlídek a programů,“ dodává prof. Zachoval.

Autor / zdroj: Veronika Ostrá

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
elektrikariostrava.cz
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.