Frýdek-Místek
S pracovníky Rehabilitačního oddělení nemocnice ve Frýdku-Místku se setkáte doslova na všech nemocničních odděleních, kam pravidelně docházejí, a to nejen od pondělí do pátku, ale i o sobotách a některých svátcích
Pomáhají lidem po úrazech i po těžkých operacích, s obtížemi pohybového aparátu, ale i dětem s vrozenými vadami. V posledních letech se specializují i na fyzioterapii u žen s endometriózou nebo inkontinencí. Docházejí sem lidé se závratěmi i dětští pacienti s nejrůznějšími diagnózami. Mají zde ucelený kardioprogram pro pacienty po operacích srdce, infarktech a s cévním onemocněním dolních končetin. Nechybí ani ambulance respirační fyzioterapie pro dechové obtíže a pacienty s postcovidovým syndromem.
„Už druhým rokem dosahujeme velmi dobrých výsledků například s vestibulární rehabilitací, která je určena pro pacienty se závratěmi a nejistotou v prostoru při onemocněních rovnovážného aparátu vnitřního ucha. Např. u BPPV (benigní paroxysmální polohové vertigo) k diagnóze mnohdy stačí provedení jednoduchých polohových testů a následných manévrů, kdy jsme pacientovi schopni poměrně velmi rychle a účinně pomoci. Problematika a diagnostika závratí je samozřejmě složitá a rehabilitace má své místo jen u některých diagnóz. BPPV je ale jedna z nich,“ říká primářka Rehabilitačního oddělení nemocnice ve Frýdku-Místku MUDr. Šárka Stýskalová.
Novinkou je i ambulance respirační fyzioterapie, která vznikla na popud kardioprogramu, který je zde již od roku 2003. „V rámci něho k nám přicházejí pacienti po operaci srdce, kteří mají jizvu v oblasti hrudníku, potýkají se s bolestmi žeber a jsou v dekondici. Nedokážou správně dýchat, dýchají jen povrchově. Učíme je proto, jak mají zlepšit dechový stereotyp a posílit dechové svaly, a to i prostřednictvím nejrůznějších pomůcek. Pracujeme také s měkkými tkáněmi hrudníku, ošetřujeme jizvu, provádíme mobilizace. Větší část klientů této ambulance tvoří ale lidé s onemocněním plic a dýchacích cest. V posledních měsících zde máme mnoho pacientů s postcovidovými problémy,“ navazuje vedoucí fyzioterapeutka Mgr. Romana Chrostková.
Zdejší rehabilitační pracovníci pomáhají například i s léčbou inkontinence nebo endometriózy. „V ambulanci zaměřené na gynekologickou a urologickou problematiku učíme klienty správné a koordinované aktivaci svalů pánevního dna, samozřejmě v kontextu celého těla. K fyzioterapii dochází i ženy těhotné a po porodu, kterým pomáháme s bolestmi v oblasti pánve a kostrče nebo s diastázou. Máme zde ale i pacientky s nemožností otěhotnění. Další skupinu této ambulance tvoří ženy se stresovou močovou inkontinencí či muži s inkontinencí po operacích prostaty. Docházejí zde i lidé s poruchami udržení stolice, často po onkologických operacích v oblasti konečníku,“ vysvětluje primářka a pokračuje: „Naše nemocnice je navíc jedním ze tří pracovišť v republice s akreditací pro léčbu endometriózy. Zásadní je v tomto případě velmi úzká spolupráce mnoha lékařů. K tomu je v naší nemocnici síť podpůrné léčby, kde patří celostní medicína, psychosomatika, akupunktura a nutriční poradenství. A právě psychosomatiku a akupunkturu provádíme u nás. V oblasti rehabilitace používáme u těchto klientek jemnější až hladivé techniky a ke každé ženě přistupujeme individuálně.“
Od roku 2021 rozšířilo Rehabilitační oddělení také péči o děti. „V posledních letech jsme s dětmi cvičili hlavně dle Vojtovy reflexní lokomoce. Nově nabízíme i cvičení podle Bobath konceptu. Při terapii ale využíváme i jiné techniky jako je DNS, Brügger koncept, metoda dle Mojžíšové, Čápové, SM systém, prvky jógy, manuální ošetření měkkých tkání, mobilizace a jiné,“ doplňuje MUDr. Stýskalová.