Třinec
Kardiologové v Nemocnici AGEL Třinec-Podlesí jako na jediném pracovišti v Moravskoslezském kraji pomáhají aplikací pulsní energie i pacientům, pro které by dříve ablační léčba nebyla vůbec možná.
Jedním z úspěšně vyléčených pacientů třineckých kardiologů je i 55letý pan Czeslaw z Třince, který pracuje jako technik. Jak v práci, tak v osobním životě je velmi aktivní. Před zákrokem v Třinci-Podlesí vyzkoušel několik léků a opakovaně také elektrickou kardioverzi, vše ale s jen krátkým efektem. „ Arytmie - fibrilace síní mne trápila asi 1,5 roku, projevovala se u mne hlavně zhoršeným dýcháním a menší výkoností,“ říká pan Czeslaw.
„U pana Czeslawa jsme ablaci fibrilace síní pulsní léčbou provedli v dubnu 2023, zákrok trval 60 minut a pacient byl propuštěn domů hned následující den. Poslední kontrola v naší ambulanci proběhla v lednu 2024, nemocný se nyní se cítí dobře, trvá normální rytmus, poruchy rytmu se od výkonu nevyskytly, mohli jsme tak vysadit i léky, které dříve na arytmii užíval,“ říká k léčbě MUDr. Jan Chovančík, Ph.D. primář Telemedicínského centra a vedoucí lékař Elektrofyziologie Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí.
V ČR trpí nejčastější poruchou srdečního rytmu – fibrilací síní asi 500 tisíc lidí. Nejčastějším projevem je pocit nepravidelného srdečního rytmu, zadýchávání, pacient je často více unavený a má nižší výkonnost. „Tuto arytmii můžeme léčit pomocí farmak, tedy tabletkové léčby, která ale má často jen dočasný a omezený efekt a bývá doprovázena zvýšeným rizikem vedlejších účinků. V současné době umíme velkou část nemocných s poruchami srdečního rytmu vyléčit, a to pomocí zákroku, který se jmenuje katetrová ablace. Je to miniinvazivní zákrok, který se provádí nejčastěji přes tříselné cévy, což je pro nemocného velmi šetrné. Lékař najde a odstraní místo, kde arytmie vzniká nebo kudy probíhá,“ popisuje primář MUDr. Jan Chovančík.
Katetrová ablace fibrilace síní má vysokou úspěšnost a nízké riziko komplikací. Jako jediní v Moravskoslezském kraji kardiologové v Třinci-Podlesí již tuto diagnozu běžně léčí novou, revoluční metodou. „U fibrilace síní se dříve používala nejčastěji tzv. radiofrekvenční ablace, kdy se zdroje arytmie v srdci odstraňovaly pomocí tepelné aplikace. V současné době u fibrilace síní dominuje léčba pomocí tzv. pulsního pole, elektroporace. Jedná se o revoluční metodu, která pracuje na zcela jiném principu, než dosud používané termické metody. Používány jsou velmi krátké, mikro až nanosekundové pulsy s vysokým napětím, které způsobují smrt srdečních buněk zodpovědných za vznik arytmie. Oproti jiným metodám umí tato léčba zákrok výrazně urychlit, a to na méně než polovinu současné délky, tedy na cca 30-60 min, což umožňuje provedení i u starších nebo hůře mobilních nemocných, pro které byly dříve prováděné mnohahodinové zákroky nevhodné,“ vysvětluje MUDr. Jan Chovančík, Ph.D. primář Telemedicínského centra a vedoucí lékař Elektrofyziologie Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí.
Zavedením pulsní terapie udržuje Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí pro své pacienty nejvyšší standard léčby fibrilace síní, což oproti předchozím rokům umožnilo významně navýšit počty katetrových ablací (zatímco v roce 2022 bylo provedeno 573 ablací, tak v roce 2023 to bylo rekordních 815 výkonů).
Kromě pravidelného zavádění novinek v kardiologické léčbě disponuje Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí odborným týmem Telemedicínského centra, které se pyšní již mnoha zavedenými novinkami a již dlouhodobě aktivně ovlivňuje směřování moderní medicíny v Česku. Už před více než dvěma roky začali jako první v republice využívat 3D tisk při simulaci kardiologických výkonů, k novinkám patří např. i projekty vzdáleného monitoringu pacientů, které vzhledem k široké spádové oblasti Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí čítající celý Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, ale výjimkou nejsou ani pacienti z Čech, ocení především klienti ze vzdálenějších regionů.
Jako absolutní vítěz byla Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí oceněna v kategorii Nejlepší nemocnice 2023 v rámci ankety nezávislého sdružení Health Care Institute (HCI).