EKONOMIKA / Bydlení

Společná výstavba obce a obyvatel? První projekt participativního bydlení v Česku zve zájemce
Chata Koksař na úpatí Pusteven. 
Autor / zdroj foto: Marian Žárský

Trojanovice

Obec Trojanovice jako první v Česku spouští projekt participativního bydlení. Budoucí obyvatelé budou zapojeni již do procesu přípravy a ve spolupráci s obcí Trojanovice budou moci ovlivnit skladbu bytů, využití společných prostor, způsob vlastnictví, a tak i výslednou cenu.

Chatu Koksař na úpatí Pusteven, čeká zásadní proměna. Obec Trojanovice plánuje k rekonstrukci tohoto obecního majetku přizvat obyvatele. Namísto bývalého rekreačního areálu může vzniknout bydlení pro 20-25 domácností v moderním bytovém domě a dvoupodlažních bungalovech v krásném prostředí beskydských lesů.  

Na rekonstrukci budovy je již připravena projektová dokumentace a vydáno stavební povolení. „Finální podoba projektu však bude vycházet z potřeb a priorit obyvatel. Upravit lze velikost bytů, rozsah a využití společných prostor, a tak i výši nákladů pro jednotlivé domácnosti. Vzniknout může například společenská místnost, společná dílna, kolárna či komunitní zahrada. Výstavbou hromadného bydlení navíc snížíme tlak na zastavování cenných lokalit pasek a luk, což nám umožní zachovat ráz obce“, prezentuje projekt starosta obce Jiří Novotný.

Konkrétní podmínky a parametry týkající se financování, právní formy bydlení či výběru domácností obec vyhlásí záměrem na konci tohoto roku. Již nyní se mohou zájemci o bydlení na Koksaři zapojit do procesu a parametry záměru ovlivnit. V červenci 2023 obec spustila za tímto účelem dotazník, následovat budou infomítinky se zájemci. Po vyhodnocení preferencí a zájmu obyvatel obec plánuje do konce roku 2023 zveřejnit finální záměr a začít přijímat přihlášky zájemců o bydlení v lokalitě. Facilitovaná jednání mezi budoucími obyvateli mohou pokračovat až do vyjasnění všech detailů, jako je nastavení domovního řádu či pravidel péče o venkovní prostranství.

Podhorská obec Trojanovice je známá díky schopnosti úspěšně kombinovat architekturu, ekologickou a ekonomickou udržitelnost svých projektů. Vystavět kvalitní, a přitom cenově dostupné bydlení je však při dnešních cenách výzva i zde. Participativní forma bydlení je proto dobrou příležitostí, jak může obec revitalizovat opuštěnou nemovitost. V případě, že by se nenašlo dost zájemců o výstavbu spoluvlastnického bydlení, plánuje obec vytvořit v areálu nájemní bytové jednotky a bydlení provozovat sama, nebo kombinovat obě možnosti. Funkce trvalého bydlení je však klíčová pro každou variantu. „Nehledáme zájemce o investiční byty,tvoříme bydlení pro obyvatele obce, rodáky i nově příchozí, kteří budou brát Trojanovice jako svůj domov“ dodává starosta Novotný.              

Autor / zdroj: Marian Žárský

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
elektrikariostrava.cz
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.