EKONOMIKA / Firmy

Záznam v rejstříku trestů právnických osob má 866 firem, o pětinu víc než loni
 
Autor / zdroj foto: Envato Elements

Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob umožňuje stíhat, odsoudit a potrestat právnickou osobu, která spáchala trestní čin. Evidovaný záznam v Rejstříku trestů vedeným Ministerstvem spravedlnosti ČR má podle databází poradenské společnosti Dun & Bradstreet 866 firem, z toho 589 aktivních a 277, které byly již vymazány z obchodního rejstříku.

„Právnické osobě mohou být uloženy různé tresty. Od zrušení subjektu, propadnutí majetku, peněžitého trestu, po zákaz činnosti nebo zákaz plnění veřejných zakázek, účasti ve veřejné soutěži či zákaz přijímání dotací. Loni bylo odsouzeno 177 společností, což je doposud historicky nejvyšší počet. Letos přibylo prozatím dalších 76 firem se záznamem v rejstříku trestů,“ říká analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová s tím, že celkový počet podnikatelských subjektů se záznamem v rejstříku trestů stoupl na 866, což meziročně představuje nárůst téměř o pětinu.

Detailnější analýza Dun & Bradstreet ukázala, že mezi aktivními subjekty se v 90 % případů jedná o společnosti s ručením omezeným, 4,4 % připadají na akciové společnosti a 3,2 % spolky, zbytek další právní formy. Firmy, které spáchaly trestní čin nejčastěji podnikají v pronájmu a správě nemovitostí (19 %), zprostředkování velkoobchodu (14 %), výstavby budov (10 %), nespecializovaného velkoobchodu (8 %). Z hlediska obratu bylo odsouzeno 63 % firem, které dle klasifikace ČSÚ tržby neuvádějí, následují shodně subjekty s ročním obratem mezi jedním a třemi miliony (6 %) a společnosti s tržbami do 200 tisíc korun.

Nejvíc odsouzených firem má sídlo v Praze (48 %) a Jihomoravském kraji (32 %).

„Nástroj trestní odpovědnosti právnických osob je na vzestupu a každoročně se zvyšuje počet udělených trestů, nicméně se nejedná o nástroj, který by byl masivně využíván," uzavřela analytička Dun & Bradstreet.

Autor / zdroj: Petra Štěpánová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
elektrikariostrava.cz
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.