VOLNÝ ČAS / Náš tip

V září čekají na školáky i dospěláky v DOV velké novinky
Augmentovana´ realita - vy´tlacˇny´ stroj. 
Autor / zdroj foto: Eva Kijonková

Ostrava

Novou prohlídkovou trasu, inovované expozice, nový super film a mnoho dalších novinek nabízí od září Dolní Vítkovice. Programy a expozice, z nichž drtivá většina je interaktivních a navíc i s tzv. rozšířenou realitou, jsou určeny dětem i dospělým.

Patrně největší podzimní novinkou je rozšíření a zatraktivnění současného prohlídkového „Uhelného okruhu“ a jeho proměna v ještě zajímavější okruh KOX. Více než hodinu a půl trvající komentovaná prohlídka nově zahrnuje i tunel koksárenské baterie, dílnu strojní údržby a hlavně budovu velína, odkud se v minulosti řídilo zásobování uhlím pro výrobu železa v někdejších vysokých pecích Vítkovických železáren. Velín měl pod kontrolou přejímku uhlí z dolu Hlubina, navážení do výklopníku, pak mletí v mlýnici, uskladnění v budově nadzemních zásobníků a obsluhu dopravních pásů. V objektu označovaném dnes na návštěvnické mapě prostě „Velín“ se dochovala řada původních prvků mobiliáře, včetně unikátního řídícího pultu tzv. uhelné služby.

„Nové expozice umocňují zážitky navíc také o rozšířenou realitu. Pomocí moderních technologií návštěvníci nahlíží na koksárenskou baterii, vidí práci výtlačného i vodícího stroje. Mají daleko živější představu o provozu koksovny, bez které by nemohla fungovat výroba surového železa. V rámci národní kulturní památky v Dolních Vítkovicích tak nabízíme zase o kus větší porci zábavného poučení,“ říká ředitel Dolních Vítkovic Tomáš Šiřina.

Podstatné pro všechny příchozí na nový okruh KOX je i fakt, že si mohou stáhnout pomocí QR kódu aplikaci rozšířené reality do svého mobilního telefonu. Průvodce je rovněž vybaven tabletem pro případ lepšího zobrazení. Do konce října budou prohlídky probíhat o víkendech vždy v 10 a ve 14 hodin. Vstupenky je možné koupit na místě nebo na webových stránkách www.dolnivitkovice.cz.

Novinky jsou k vidění i ve Světě techniky v DOV. Zdejší kino nabízí nově film s názvem „3-2-1 Start!“ s podtitulem „Vesmírné dobrodružství křečka Elona“. Křeček Elon najde na své zahrádce robota, který spadl z vesmírné lodi. Ta se ovšem chystá druhý den odletět. Podaří se Elonovi překonat všechny fyzikální překážky, aby dostal robota do vesmíru včas? „3-2-1 Start!“ je dobrodružný animovaný film o odvaze a vynalézavosti, kterou potřebujete nejen při cestě do vesmíru, ale i při návratu zpátky na Zem.

Film se promítá v kinosále Velkého světa techniky každé úterý, čtvrtek a sobotu v časech 10:30, 12:00 a 16:00. V rámci vstupného do Velkého světa techniky je představení zdarma. Se vstupenkou do Dětského světa si návštěvníci mohou zakoupit filmovou podívanou za zvýhodněnou cenu 50 korun. Pokud chcete jen na film, zaplatíte 90 korun.

Malý i Velký svět techniky funguje od září vždy od úterý do neděle, pondělky jsou vyhrazeny přípravám doprovodného a výukového programu, renovaci a opravě exponátů nebo také instalaci dočasných výstav. „V tuto chvíli připravujeme ve Velkém světě techniky novou dočasnou expozici z velice oblíbených kostiček LEGO®. Budeme ji pořádat ve spolupráci se společností Czech Repubrick (název je slovní hříčka, brick znamená cihlu nebo právě stavební kostičku), která pro nás mimo jiné postavila exkluzivní model Hornického muzea. Exponát je interaktivní a bylo na něj použito 150 tisíc kostek a jeho stavba trvala 900 hodin,“ doplnila ředitelka Světa techniky Kateřina Bonito s tím, že Velký svět techniky, letos v srpnu zaznamenal rekordní návštěvnost od začátku roku a věří, že všechny novinky přivedou do DOV další návštěvníky všech věkových kategorií.

Autor / zdroj: Eva Kijonková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
elektrikariostrava.cz
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.