VOLNÝ ČAS / Hrady a zámky

Zámecký park v Paskově zdobí nový dřevěný altán
 
Autor / zdroj foto: Jolana Filipová

Paskov

Šestiboký dřevěný altán se sloupovou konstrukcí a zastřešením vyrostl na podzim v areálu zámeckého parku v Paskově. Jeho výstavba byla podpořena grantem ve výši 100 000 Kč z programu „Pro region“, který městu Paskov na základě jeho žádosti poskytla Nadace OKD, jež podporuje projekty na celém území České republiky, ale zejména v Moravskoslezském kraji.

„Altán bude sloužit pro návštěvníky parku, jimiž jsou nejčastěji děti z nedaleké mateřské školy, žáci místní základní školy, kteří si zde mohou doplnit výuku biologie, zoologie nebo výtvarné výchovy, maminky s malými dětmi užívající si procházku v klidném a přívětivém prostředí parku, obyvatelé našeho města nebo další příchozí z blízkého i vzdálenějšího okolí. Ti všichni mohou z tohoto místa pozorovat ptactvo a další zvířata, například srnky a veverky, případně se v altánu ukrýt před náhlou nepřízní počasí,“ vypočítává starosta města Paskov Petr Baďura.

„Nesmíme zapomenout ani na rekonstrukci laviček v parku, na jejichž opěradla byly doplněny informační nápisy o osobnostech a významných dějinných událostech Paskova. Do přípravy textů se zapojila letopisecká a dokumentační komise rady města, komise pro ochranu památek, Spolek přátel zámku Paskov a učitelé i žáci ZŠ Paskov,“ doplnil starosta Baďura.

V plánu je další revitalizace zámeckého parku, zejména obnova chodníků a cest, ale také potřebné opravy stávajícího vybavení a vybudování zaniklých vodních prvků. Postupně bude v areálu parku instalován také kamerový systém, který bude prostor střežit před případnými vandaly. Vše ovšem závisí na finančních možnostech města, případně získání dotací z evropských i republikových zdrojů.


Nadace OKD podporuje vybrané oblasti v regionu Moravskoslezského kraje, konkrétně města a obce Dětmarovice, Doubrava, Frýdek-Místek, Havířov, Horní Suchá, Karviná, Orlová, Paskov, Petřvald, Staříč, Stonava, Sviadnov a Žabeň. Grantový program „Pro region“ se snaží směřovat finance do organizací zaměřených na děti, seniory, hendikepované osoby, životní prostředí, vzdělání a sport. O podporu mohou požádat neziskové organizace, města a obce. V roce 2021 proběhlo již 15. kolo grantových výzev, do kterého se právě město Paskov přihlásilo a získalo tak prostředky na výstavbu altánu.

Autor / zdroj: Jolana Filipová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
elektrikariostrava.cz
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.