VĚDA A TECHNIKA / Auto-moto

Škoda Auto dodala v roce 2022 celosvětově 731 300 automobilů
Plně elektrické SUV Škoda Enyaq Coupé iV se představilo v roce 2022 a vzbudilo u zákazníků velký zájem. Automobilka zrychluje svoji elektrickou ofenzivu: do roku 2026 představí tři zcela nové elektrické modely a další budou následovat. 
Autor / zdroj foto: Škoda Auto

Uplynulý rok byl pro společnost Škoda Auto, stejně jako pro celé automobilové odvětví, naplněn řadou výzev. Navzdory přetrvávajícímu nedostatku polovodičů, válce na Ukrajině, potížím v dodavatelském řetězci, rostoucím cenám energií a surovin a pokračující nejistotě na globálních trzích dodala automobilka zákazníkům celkem 731 300 vozů  a vysoký zůstává i počet zatím nevyřízených objednávek. 

To dokládá, že poptávka po vozech Škoda je stále na vysoké úrovni. Vzrůstající popularita plně elektrického modelu Enyaq iV (+20 %) ukazuje, že elektrická ofenziva značky Škoda byla zahájena úspěšně.

Kromě toho se i nadále těší velké zákaznické oblibě modely Škoda se spalovacími motory, nejprodávanější je i nadále Octavia následovaná vozy SUV Kamiq a Kodiaq.

V roce 2022 Škoda také výrazně posílila své aktivity v oblasti internacionalizace: Na strategicky významném a rostoucím indickém trhu Škoda Auto své dodávky dokonce více než zdvojnásobila. Dalším klíčovým krokem k využití růstového potenciálu bude expanze na vietnamský trh.

Baterie pro platformu MEB

Od května 2022 se v Mladé Boleslavi vyrábějí bateriové systémy pro vozy MEB koncernu Volkswagen. Jde o jedinou lokalitu mimo Německo. Používají se v modelech značek Škoda, Volkswagen, Audi a SEAT. Další montážní linku plánuje Škoda Auto spustit v roce 2023. Tímto krokem se celková kapacita zvýší na 1 500 baterií za den.

Vstup na vietnamský trh

Ve spolupráci s místním partnerem, společností Thanh Cong Motor Vietnam (TC Motor), zde začne česká automobilka nabízet evropské modely již letos. V roce 2024 bude rovněž zahájena lokální montáž modelů Kushaq a Slavia. Automobilka očekává objem dodávek 30 000 vozů ročně.

Ocenění pro vozy Škoda

Že se vozy Škoda těší oblibě mezi zákazníky a experty, dokazují i četná ocenění v anketách. Například Škoda Enyaq Coupé RS iV získala cenu Golden Steering Wheel 2022 v kategorii vozů SUV střední třídy. Škoda Octavia zase zvítězila ve čtenářské anketě Best Cars 2022 jako nejlepší importovaný vůz ve své třídě.

Autor / zdroj: -cra-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
elektrikariostrava.cz
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.