KRÁSA A ZDRAVÍ / Krása a zdraví

Kratom – suvenýr nebo droga?
Na rozdíl od asijských zemí, kde se kratom užívá v malém množství, např. žvýkáním lístku rostliny, se u nás produkt nejčastěji prodává v koncentrovanější formě prášku (sušená a drcená rostlina), který se konzumuje rozmíchaný ve vodě.  
Autor / zdroj foto: Envato Elements

Spotřebitelé jsou vystaveni nabídkám látek, jež slibují až zázračné nabuzení celého organismu, úlevu od stresu či zlepšení paměti nebo výkonnosti. Mezi takové „hity“ patří i kratom, který se ovšem kuriózně prodává jako sběratelský předmět. Ačkoliv se s těmito povzbuzujícím látkami pojí řada rizik, regulace jejich prodeje a užívání často zaostává. dTest upozorňuje na obecnou dostupnost této látky a na šmejdské praktiky jejích prodejců.

Kratom? To neznám…

„Pod názvem kratom se zpravidla prodává upravená rostlina s názvem Mitragyna speciosa, popř. výrobky z této rostliny získané,“ vysvětluje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová a doplňuje: „Rostlina pochází zejména z jihovýchodní Asie, kde je využívána tradiční medicínou.“ Na rozdíl od asijských zemí, kde se kratom užívá v malém množství, např. žvýkáním lístku rostliny, se u nás produkt nejčastěji prodává v koncentrovanější formě prášku (sušená a drcená rostlina), který se konzumuje rozmíchaný ve vodě.

Stimulant rostlinného původu si oblíbili mimo jiné studenti, kteří jej užívají nejčastěji během zkouškového období, aby jim pomohl udržet pozornost při učení. Zjištění odborníků skutečně potvrzují, že v menších dávkách látka může fungovat jako mírný stimulant potlačující únavu, při vyšší konzumaci naopak navozuje účinky podobné opioidům, tedy látkám spíše zklidňujícím a tlumícím. Řada dalších vlivů na lidský organizmus je neprobádaná a potenciálně riziková.

Šmejdské praktiky

„Už jsme si zvykli, že někteří prodejci obcházejí zákaz prodeje zboží jeho deklarací za zboží jiného druhu,“ uvádí Eduarda Hekšová, a upřesňuje: „Stalo se tak například při prodeji klasických žárovek deklarovaných jako tepelné zdroje. Totéž, ale v rizikovější podobě, se děje při prodeji kratomu.“ Šmejdští prodejci si jsou vědomi, že kratom nemůže být uveden na trh jako potravina, nicméně to pro ně není překážkou. Nabízejí ho totiž jako sběratelský předmět nebo předmět pro výzkumné, studijní či vědecké účely, kdy obal často opatřují informací, že se nejedná o výrobek určený ke konzumaci. Všichni přitom vědí, že to je jenom zástěrka a že skutečným důvodem pro nákup těchto „suvenýrů“ je jejich konzumace

„dTest upozorňuje, že bez ohledu na to, za co prodejci kratom vydávají, bude pro účely možného postihu za prodej neschválené potraviny rozhodující celková prezentace výrobku,“ varuje prodejce Eduarda Hekšová a uzavírá: „Pokud prodejce nabízí kratom a např. i) uvede návod ke konzumaci, ii) odkáže na recenze uživatelů, z nichž bude patrná konzumace látky, iii) forma, v jaké je produkt nabízen, svědčí o tom, že je určen ke konzumaci (např. kapsle, čajové sáčky), iv) odkazuje na právní předpisy vztahující se k potravinám nebo třeba v) popisuje účinky konzumace, pak by taková prezentace mohla vystavit prodejce možnému postihu ze strany Státní zemědělské a potravinářské inspekce.“

Setkali jste se s nekalými praktikami „prodejců suvenýrů“? Potřebujete se poradit? Kontaktujte naší spotřebitelskou poradnu dTestu, a to elektronicky na nebo telefonicky na číslo 299 149 009.

Autor / zdroj: Lucie Korbeliusová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
elektrikariostrava.cz
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.