ZAJÍMAVOSTI / Příroda

Začíná Netopýří rok plný dobrodružství
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Envato Elements

Od března se lidé mohou zapojit do projektu, který připravila Česká společnost pro ochranu netopýrů. Díky němu se nejen podrobněji seznámí s životním cyklem našich netopýrů, ale získají také řadu námětů na zajímavé aktivity v přírodě. Navíc se mohou zúčastnit celoroční soutěže.

V závěru loňského roku vydala Česká společnost pro ochranu netopýrů novou publikaci nazvanou „Netopýří rok plný zážitků“. O čem je? „Naším cílem bylo přiblížit lidem zajímavou formou unikátní životní cyklus našich netopýrů a zároveň motivovat zejména děti k vycházkám do přírody. Netopýří rok je tedy tak trochu univerzální kalendář, který obsahuje deníkové záznamy jedné netopýří samičky, a tak trochu zápisník s řadou námětů na pozorování a pokusy v přírodě na každý měsíc roku,“  říká Eva Cepáková, jedna z autorek publikace. „Bohužel, v důsledku stávajících epidemiologických opatření zatím není možné rozdávat tento materiál osobně v tištěné podobě během veřejných akcí ani programů pro školy, jak bylo původně v plánu. Proto jsme připravili jeho internetovou verzi, která je od března volně přístupná všem zájemcům na našem popularizačním webu napude.sousednetopyr.cz. A k tomu bude pro zpestření zároveň probíhat celoroční soutěž,“  doplnila Cepáková.

Pokud se chcete soutěže zúčastnit, sledujte facebookový profil „Náš soused netopýr“. Zde najdete v průběhu celého roku soutěžní zadání a výzvu ke sdílení svých zážitků, pozorování a pokusů. Ze zaslaných příspěvků vylosují organizátoři za každý měsíc výherce, který získá malou netopýří odměnu. „Akci Netopýří rok plný dobrodružství zahajujeme nikoliv náhodou právě nyní, v březnu. V tomto měsíci se totiž naši netopýři postupně probouzejí po dlouhém zimním spánku, vyletují ze svých zimovišť, snaží se ulovit něco k snědku, stěhují se postupně do svých letních úkrytů a připravují se na porody a odchov mláďat. Zkrátka - začíná právě jejich aktivní sezóna,“  vysvětlila další z autorek, Petra Schnitzerová. Stejně tak se probouzí i příroda všude kolem, a proto je nejvyšší čas vyrazit ven - pozorovat, poznávat, fotografovat, zakreslovat, zapisovat, vyrábět. A zážitky z těchto malých dobrodružství, která můžeme zažít kdekoliv v našem nejbližším okolí - na zahradě, v lese za domem, ale třeba i na panelovém sídlišti – sdílet s ostatními. Ač se to na první pohled nezdá, i takto můžeme přispět k ochraně přírody kolem nás. A to je nakonec i jedním z hlavních cílů celé této akce.

Autor / zdroj: Petra Schnitzerová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
elektrikariostrava.cz
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.