Faunapark Frýdek-Místek / Frýdek-Místek
Faunapark je oázou klidu v centru Frýdku-Místku. Kdysi na tomto místě fungoval zoopark, kam chodili relaxovat místní obyvatelé. Díky partě nadšených dobrovolníků má toto místo v současnosti znovu co nabídnout. Základní školy využívají přírodovědné vzdělávací programy plné zábavy. Rodiny s dětmi tady chodí na procházky, při kterých mohou nakrmit zdejší zvířátka. V průběhu roku pak park pořádá spoustu akcí, které se těší stále větší oblibě.
Kulturu, ekologickou osvětu či vzdělávání v historii. To všechno, a ještě více nyní nabízí frýdecko-místecký faunapark. Ten sice dlouhá léta pustl, ale parta nadšených dobrovolníků jej už deset let vytrvale obnovuje. Krůček po krůčku. A nyní se tito nadšenci mohou radovat z toho, že vytvořili místo, které se těší oblibě mezi stále více lidmi. Navštěvují jej hlavně rodiny s dětmi.
Děti ze základních a mateřských škol z Frýdku-Místku do faunaparku nyní velmi rády chodí na eko-výchovné programy. Členka Spolku pro Faunapark Gabriela Dužíková pro ně vytváří přírodovědné vzdělávací programy plné zábavy. Naučné programy Faunaparku již navštívilo přes třináct tisíc dětí. Mezi hlavní témata patří ochrana životního prostředí, ekologie, příroda a zvířata.
Programy pro děti jsou různé, jejich organizátoři se vždycky snaží děti zaujmout a zodpovědět jejich zvídavé otázky. V březnu nabízejí program ke Dni vody, v dubnu ke Dni Země. „Povídáme si s dětmi o odpadu, co způsobuje odpad v přírodě, jak ho co nejméně vytvářet, proč je důležité jej třídit či jak vzniká papír,“ uvedla Gabriela Dužíková.
Děti si mohou užít volnost, se kterou se na jiných místech ve městě nepotkají. V parku se mohou zastavit a zpomalit v dnešní uspěchané době, pořádně se kolem sebe rozhlédnout, více vnímat sebe i okolí. V parku poznávají stromy, brouky, kytky, zabývají se zvířátky a ptáčky v zimě. Děti i jejich rodiče mohou v parku trávit čas procházkami, a přitom krmit ptáčky, pozorovat veverky, podívat se na kvetoucí strom nebo si přičichnout ke kytičce. Mohou se rozlétnout, skotačit, tvořit, běhat, hodně si toho vyzkoušet i osahat.
„Je to radost, ne povolání. Hraji si s dětmi, mazlím se se zvířátky, naslouchám přírodě a stále mě faunapark učí něco nového,“ přiblížila Gabriela Dužíková.
Mezi nejoblíbenější tradiční akce, které mohou děti zaujmout mimo dobu školní výuky, patří Hledání velikonočního vajíčka, Filipojakubská noc, Dětský den, Psí den, Cirkus bez šapitó, Strašidelný Faunapark, Uspávaní broučků a další.
O letních prázdninách mívá faunapark připravený bohatý program na páteční a nedělní odpoledne. Každoročně tady bývá letní kino a příměstský tábor.
V parku chovají zvířátka, na která stačí
Faunapark částečně navazuje na zoopark, který na stejném místě fungoval od roku 1960. Tehdy se o něj s nadšením staral František Habrnal spolu se svou ženou a desítkami dobrovolníků. Návštěvníci tady mohli obdivovat více než padesát druhů zvířat. Mimo jiné medvěda ušatého i hnědého, ženetku, koně, divokého psa dinga, jezevce, kočkodana zeleného, makaka jávského, velblouda, lamu, poníka, osla, dikobraze, papoušky, bažanty a další.
Současný předseda Spolku pro Faunapark Petr Dvořáček dodnes rád vzpomíná na dětská léta, která často trávil v parku. „Bylo to nádherné místo plné zvířat a zeleně uprostřed našeho města. Rybník s lodičkami, plivající lama, akvarijní rybičky, kolotoč a houpačky. Rodiny z Frýdku-Místku a okolí zde trávily volný čas,“ poznamenal Petr Dvořáček.
„Chováme jen pár zvířátek, na které stačíme. I přesto nás překvapilo, jaký je zájem o krmení králíků, že děti nevědí odkud jsou vajíčka a jak vypadá kachna. Některé děti si poprvé vylezly na padlý kmen stromu a spočítaly si jeho letokruhy, viděly louku plnou sněženek. Třeba petrklíče děti poznají skvěle na obrázku, ale v trávě už ne. A takových drobností je spousta,“ upozornila Gabriela Dužíková.
Děti i dospělí si v kotcích mohou prohlédnout několik domácích zvířat. Spolek nemá příliš dobrovolníků, kteří by se starali o další zvířata. Petr Dvořáček proto s nadsázkou uvádí, že pokud chtějí mít lidé v parku slona, musí se najít někdo, kdo ho obstará a pak o něj bude pečovat.
Faunapark funguje především díky mnoha dobrovolníků. Bez jejich úsilí a obětavosti by nebyl tam, kde je dnes. Zájemci mohou park navštěvovat v době, kdy se v něm konají akce. Více informací najdete na webu parku.