KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Lanová dráha na Javorový.
Lanovka vyveze cestující z Oldřichovic na Javorový za necelých deset minut
Lanová dráha na Javorový.  
Autor / zdroj foto: javorovy.cz

Lanovka Javorový / Třinec

Lanová dráha z Oldřichovic na Javorový umožňuje vystoupat do nadmořské výšky 886 metrů nad mořem, aniž byste museli udělat jediný krok. Navíc už během jízdy se můžete kochat krásnými výhledy do okolí.

Spodní stanice lanovky se nachází na jižním okraji Oldřichovic, což je místní část města Třince. Pokud se chcete svézt, můžete tak učinit v každou celou hodinu od 9 do 17 hodin, a to každý den po celý rok. Lanovka pasažéry vyveze do nadmořské výšky 886 metrů nad mořem. Její horní stanice se nachází zhruba půl kilometru od vrcholu Malý Javorový a asi dva kilometry od hlavního vrcholu, tedy Javorového vrchu vysokého 1 031 metry nad mořem.

Lanovka přepraví na jednomístných sedačkách 364 lidí za hodinu. Při jízdě z dolní do horní stanice urazí 1 310 metrů a překoná převýšení 424 metry. Pohybuje se rychlostí nejvýše 2,24 metru za sekundu. Zdola nahoru jede necelých deset minut. 

Historie lanovky:
Stavba lanovky na Javorový vrch byla zahájena v roce 1955.
Samotnou dráhu vyrobil národní podnik Transporta Chrudim na přelomu let 1954 a 1955. Původně měla být dodána do Sarajeva, ale vzhledem k tomu, že ji zákazník nepřevzal, bylo pro lanovku určeno nové působiště – Javorový vrch u Oldřichovic u Třince.
Zahájeni provozu lanové dráhy se konalo 7. července 1957.
Dráhu od začátku provozovaly ČSD, které se jí ještě v roce 1957 snažily odprodejem zbavit. Protože ale nenašly kupce, dráha v jejich majetku zůstala až do roku 1996, kdy byla zprivatizována.
Lanovka na Javorový vrch je v provozu celoročně. Mimo provoz je lanovka vždy na jaře a na podzim, kdy se konají pravidelné opravy a revize. 

Podrobnější informace najdete na webu Lanovky Javorový.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
elektrikariostrava.cz
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.