KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Rozhledna Kozubová, která je součástí kaple sv. Anny.
Rozhledna Kozubová nabízí výhled na česko-slovensko-polské pomezí
Rozhledna Kozubová, která je součástí kaple sv. Anny.  
Autor / zdroj foto: Jiří Špičák / rozhledovymrajem.cz

Rozhledna Kozubová / Milíkov

Kamenná rozhledna na Kozubové je zároveň kaplí sv. Anny. Z vyhlídkové plošiny se turistům nabízí výhled na česko-slovensko-polské pomezí. Nejlepší cesta k rozhledně vede z obce Košařiska.

Kamenná rozhledna, která je součást kaple sv. Anny, stojí na vrchu Kozubová ve výšce 982 metrů nad mořem v nejvýchodnější části Moravskoslezských Beskyd, nad obcí Milíkov, přibližně 35 kilometrů jihovýchodně od Frýdku-Místku. Výška rozhledny je 18 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 15 metrů a nabízí výhled na česko-slovensko-polské pomezí, je z ní vidět např. Velká Čantoryje, obec Bystřice nad Olší; v ostatních směrech je výhled krytý okolními stromy.

Nejlepší cesta na vrchol Kozubové vede z obce Košařiska. Na konci obce se odbočí doleva a po značené cyklostezce č. 6082 lze po pěti kilometrech dojet až k chatě pod vrcholem. Cesta je stavěná z různých druhů materiálu od asfaltu, přes šotolinu až po štěrk a kameny na vrcholu. Kromě krátkého, téměř rovného úseku kolem chatové osady na začátku, je v celé délce příkrá s krátkými strmými úseky v ostrých zatáčkách. Od chaty je to ke kapli ještě 200 metrů do prudkého kopce po lesní pěšině. 

Historie rozhledny
Kaple sv. Anny byla postavena z iniciativy faráře Ploszeka z Hnojníka v letech 1936 až 1937. Ten uspořádal sbírku, jejímž prostřednictvím získal potřebných 126 000 korun. Slavnostní vysvěcení dokončené stavby, kterou projektoval stavitel Dawid z Českého Těšína, proběhlo na sv. Annu dne 26. července 1937. 
Kaple a 18 metrů vysoká rozhledna přešla na počátku 90. let 20. století do vlastnictví římskokatolického farního úřadu Jablunkov. Rozhledna byla přístupná dříve jen několikrát do roka, během církevních svátků. V roce 2006 se situace pro turisty zlepšila. Když se podařilo vyjednat zpřístupnění objektu díky dohodě mezi církví a provozovatelem chaty na Kozubové. 

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
elektrikariostrava.cz
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.