KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Rozhledna Tetřev.
Z rozhledny Tetřev je vidět panorama Beskyd i Malá Fatra
Rozhledna Tetřev.  
Autor / zdroj foto: mistopisy.cz

Rozhledna Tetřev / Dolní Lomná

Rozhledna Tetřev nabízí výhledy na panorama Moravskoslezských Beskyd, ale také slovenské Kysuce, v dálce pak Roháče a Malou Fatru.

Původní vodojem, který později sloužil také k ustájení dobytka, byl v roce 2011 velkoryse přebudován na rozhlednu. Od tohoto roku je zpřístupněna návštěvníkům. Nachází se na kótě Čerchlaný Beskyd ve výšce 945 metrů nad mořem v Moravskoslezských Beskydech, západně od obce Mosty u Jablunkova.

Celková výška rozhledny je 10 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 7 metrů a vede na ni 40 schodů. V luxusním interiéru je uprostřed železné točité schodiště a po stěnách zajímavé obrázky z historie a přestavby rozhledny a také panely beskydské flory a fauny.

Rozhledna stojí v areálu Kamenné chaty. Své jméno získala podle bývalého horského hotelu Tetřev, který stával v sousedství dnešní Kamenné chaty.

Z rozhledny se můžete kochat výhledy na panorama Moravskoslezských Beskyd. Jsou z ní vidět také slovenské Kysuce, v dálce pak Roháče a Malá Fatra.

Rozhledna Tetřev je pro návštěvníky dostupná po celý rok zdarma.

Občerstvit se můžete v sousední Kamenné chatě, kde se dají koupit také různé suvenýry.

Cesta k rozhledně
K rozhledně vede cesta z Jablunkova, odkud je třeba vydat se po staré silnici směrem do Mostů, podjet obchvat a na následném kruhovém objezdu pokračovat stále rovně, až na nejbližší křižovatku, kde narazíte na cyklistickou stezku č. 6081. Po ní vystoupáte příkré stoupání přes železniční trať na Slovensko a stále v prudkém stoupání pokračujete až k rozcestí Skalka. Zde se sklon cesty změní a dlouhou dobu, vlastně až k poslednímu rozcestí Pod Polomem, jedete jen do mírného kopce. Toto stoupání se ale za prudkou pravotočivou serpentinou postupně zlomí na příkré a posledních 300 metrů před další levotočivou zatáčkou dokonce na strmé.  Po zdolání těchto nástrah je to k rozhledně s chatou už pouze 150 metrů do prudkého kopce. Důležité je stále se držet asfaltové silnice a nikde z ní neuhýbat. Ta vás totiž po 12 kilometrech od železničního přejezdu neomylně dovede až na vrchol. Poslední třetinu cesty ale pojedete už po cyklotrase č. 6084.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
elektrikariostrava.cz
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.