KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Horská turistická chata na Prašivé v Beskydech. Její součástí je i vyhlídková věž.
Chata na Prašivé disponuje i rozhlednou s výhledem do okolí
Horská turistická chata na Prašivé v Beskydech. Její součástí je i vyhlídková věž. 
Autor / zdroj foto: Jan Smekal

Rozhledna Malá Prašivá / Vyšní Lhoty

Součástí horské turistické chaty na Prašivé je také vyhlídková věž, která vždycky sloužila jako rozhledna. Návštěvníkům nabízí výhledy do nejbližšího okolí.

Malá Prašivá vybíhá 1,3 kilometru směrem na západ od mateřské hory Prašivá (843 metrů), v Moravskoslezských Beskydech v blízkosti Vyšních Lhot při severním okraji CHKO Beskydy. Dosahuje výše 706 metrů nad mořem, na jejím vrcholu se nachází Chata Prašivá s vyhlídkovou věží, která již od svého postavení v roce 1921 slouží jako rozhledna. V posledních letech, asi od roku 2001 byla veřejnosti uzavřena.

Po změně chatařů v roce 2015 a jejich projektu Vzkříšení horské chaty Prašivá se daří rozhlednu opět veřejnosti otevřít, aby si tak mnozí milovníci rozhleden mohli splnit svůj sen - doplnit si do sbírky výhled právě z Prašivé, který většině do teď chyběl. Rozhledna je přístupná každý pátek v 17 hodin, každou sobotu v 10 hodin a každou neděli a ve svátky v 17 hodin.

Z vyhlídkové plošiny ve výšce 11 m lze spatřit hřbet Palkovických hůrek a dále část ostravské aglomerace, kostelík sv. Antonína, severovýchodním směrem lze tušit třineckou část Beskyd. 

Cesta k chatě
K turistické chatě vede úzká asfaftová silnice, která odbočuje za obcí Vyšní Lhoty – směrem na Pražmo – doleva. A začíná hned půlkilometrovým příkrým úsekem. Po něm následuje další půlkilometrové mírné stoupání na louce. Pak už cesta vede lesem až k chatě na vrcholu. Po kilometru příkrého až strmého stoupání se dojede k levotočivé serpentině s krátkým úsekem na vydýchání. Poté se cesta opět zvedá v délce jednoho kilometru do příkrého až strmého kopce. Posledních 200 metrů pod vrcholem je stoupání už jen mírné.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
elektrikariostrava.cz
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.